Δασική Πυρκαγιά στο Σχίνο Κορινθίας, 19.05.2021 [video]

Στιγμιότυπα από τη δασική πυρκαγιά που ξέσπασε στο Σχίνο Κορινθίας στις 19 Μαιΐου 2021 και επεκτάθηκε στο βόρειο τμήμα των Γερανείων, πλήττοντας τμήμα της επικράτειας της Περιφέρειας Αττικής. Εναέρια και επίγεια πλάνα από την επιτόπια έρευνα της ομάδας του ΠΜΣ "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων" και μία μικρή γεύση από το τεύχος του “Newsletter of Environmental, Disaster, and Crises Management Strategies” με τίτλο "The May 19, 2021 Schinos [Greece] forest fire", αποτέλεσμα συνεργασίας πολυπληθούς και διεπιστημονικής ομάδας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου και του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου Αθηνών.

Το τεύχος #23 του της έκδοσης "NEWSLETTER OF ENVIRONMENTAL, DISASTER, AND CRISIS MANAGEMENT STRATEGIES" του ΠΜΣ "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών & Κρίσεων" του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών είναι διαθέσιμο εδώ.