Την Παρασκευή 22 Μαρτίου ολοκληρώθηκε η 1η εξεταστική διπλωματικών εργασιών του ΠΜΣ "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος Καταστροφών και Κρίσεων" για το έτος 2024. Παρουσιάστηκαν 183 διπλωματικές με ποικίλη θεματολογία καλύπτοντας ευρύ σύνολο επιστημών, επαγγελματικών πεδίων και κοινωνικών ομάδων με στόχο το μετριασμό επιπτώσεων και τη δημιουργία ή βελτιστοποίηση σχεδίωνδιαχείρισης.

Στο πλαίσιο του ΠΜΣ "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών & Κρίσεων" διοργανώνεται και φέτος το 7ο Εφαρμοσμένο Σεμινάριο Πεδίου SantoProtect 2024. Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στη Σαντορίνη κατά το χρονικό διάστημα από 16 έως 19 Μαΐου 2024 περιλαμβανομένης και της μετακίνησης από και προς Πειραιά. Οι ασκήσεις πεδίου του σεμιναρίου προβλέπεται

Αναρτήθηκε το ερωτηματολόγιο αξιολόγησης της Εκπαιδευτικής Διαδικασίας του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών από τους μεταπτυχιακούς φοιτητές για χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2023-24.

Τη διαδικτυακή τελετή καθομολόγησης 87 αποφοίτων του ΠΜΣ "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων" που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου, ακολούθησε εκδήλωση απονομής τίτλων Σπουδών το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου για όσες και όσους από αυτούς και από παλαιότερους απόφοιτους είχαν τη δυνατότητα να παραβρεθούν.

Ο Διευθυντής του ΠΜΣ "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων" Καθηγητής Ευθύμης Λέκκας σας προσκαλεί στην Κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Πίτας του Προγράμματος το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου στις 12:00 στο χώρο του Μουσείου Γεωλογίας & Παλαιοντολογίας στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Η παρουσία σας θα μας τιμήσει.

Την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου στις 10:00, στη Βουλή των Ελλήνων, στην Αίθουσα "Προέδρου Αθανασίου Κωνστ. Τσαλδάρη» συγκλήθηκε η Ειδική Μόνιμη Επιτροπή Περιφερειών με ημερήσια διάταξη και ομιλία του Καθηγητή Ευθύμη Λέκκα με θέμα: "Νέα δεδομένα για τον επιχειρησιακό Σχεδιασμό Διαχείρισης Κινδύνων σε κεντρικό, περιφερειακό και τοπικό επίπεδο, σε περίοδο εξελισσόμενης

Το Σάββατο 21 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν οι εναρκτήριες διαλέξεις του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων".

Ανακοινώνεται η έναρξη και λήξη της περιόδου υποβολής αιτήσεων για την απαλλαγή διδάκτρων σύμφωνα με τον Ν. 4957/2022 για το ακαδ. έτος 2023-24. Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν οι επιλεγέντες μεταπτυχιακοί φοιτητές του ΠΜΣ «Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων» που έγιναν δεκτοί στο ΠΜΣ κατόπιν της απόφασης της 1ης